?

עצות להקלה במצבי עצירות

מאת: ג'ולי ברוך, נטורופתית N.D

 

עצירות מלווה בתחושה של כבדות, נפיחות ולא פעם גם עצבנות. פעילות תקינה של מערכת העיכול תומכת באורח חיים בריא, תחושה טובה וגם במראה עור בריא. לפניכם מספר עצות להקלה במצבי עצירות ולפעילות תקינה של מערכת העיכול:
 

 

 • הרבו לשתות מים, ליטר וחצי ביום לפחות. ברבים מהמקרים חוסר בשתייה הוא הגורם העיקרי לעצירות. מומלץ להסתובב עם בקבוק קטן של חצי ליטר, לשתות ממנו במהלך הבוקר, למלא שוב ולסיים עד שעות הצהריים, שוב למלא במים ולסיים לשתות עד הערב- כך תשתו ליטר וחצי מים במהלך היום.
   
 • יש לאכול תוך הצמדות לתפריט עשיר בסיבים תזונתיים, אלה מוסיפים נפח, מרככים את הצואה ובכך מקלים על הפריסטלטיקה (ניעת מעיים). מזונות עשירים בסיבים: דגנים מלאים, פירות וירקות עם קליפתם (בעיקר שזיפים, תאנים, סלק ופירות הדר), קטניות ואגוזים. קיימים תוספי תזונה המכילים סיבים תזונתיים להשלמה תזונתית.
  חשוב מאוד להרבות בשתיית מים על מנת למנוע התקשות של הסיבים ועצירתם במעיים, תפריט עשיר בסיבים תזונתיים ללא שתיית מים עלול לגרום לחסימת מעיים. 
   
 • "בבוקר אכול כמו מלך בצהרים כבן מלך ובערב כאביון" (הרמב"ם)- חשוב לאכול בבוקר לאחר הצום של הלילה, אכילה בבוקר גורמת לתנועתיות במערכת העיכול בין השאר במעיים ומסייעת לתנועתיות הצואה החוצה.
   
 • לעסו היטב את המזון. מערכת העיכול מתחילה בפה, כבר ברוק קיימים אנזימים המתחילים את פירוקו של המזון, כמו כן רצוי ללעוס היטב את המזון על מנת למנוע הכבדה על הקיבה.
   
 • פעילות אירובית כמו הליכה מהירה, ריצה, קפיצות וכו', מונעת תופעה של מעיים עצלים ומעודדת ניעת המעיים.
   
 • טיפולי מגע כגון רפלקסולוגיה, שיאצו וכו', מאוד מומלצים להפחתת מתח, העלול אף הוא לגרום לעצירות. טיפולים אלה מסייעים בפעילות מעיים תקינה.
   
 • פרוביוטיקה- פלורת מעיים בריאה מורכבת בעיקר מחיידקים ידידותיים פרוביוטיים המסייעים בפעילות תקינה של מערכת העיכול ואף תורמים לחיזוק מערכת החיסון. במצבים של חוסר איזון במערכת העיכול, כדוגמת עצירות, מומלץ לצרוך מזונות המכילים חיידקים פרוביוטיים כמו יוגורט טבעי שאינו ממותק, ירקות מוחמצים, כרוב כבוש, רוויון ומיסו. כמו כן ניתן ליטול תוסף פרוביוטיקה.
   
 • הימנעו מהתאפקות! הרגל אשר מוביל לתופעה של "מעיים עצלים".
   
 • הגוף מעדיף שיגרה וביציאות הדבר בא לידי ביטוי ביציאה בשעות קבועות. רצוי לשבת בשירותים כל יום בשעה קבועה, גם אם לא מרגישים צורך לצאת ו/או לא חשים בתנועתיות מעיים. מומלץ בבוקר, לאחר שתייה של 2 כוסות מים. 
למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם
logo
© 2014 כל הזכויות שמורות נוטריקר בע”מ